Cavan FC Orientation/Tryout Information
Information for players interested in playing on our Cavan FC teamsWe welcome new and returning players to attend our orientation/tryout sessions at Maple Leaf Park in Cavan.
There is no cost to attend tryouts or orientations – we only ask you to please click the button below to pre-register.
Dates and times for all age groups are listed below.
When you arrive at Maple Leaf Park for your session please proceed directly to the field and sign in with the head coach.
If you have questions, feel free to reach out to Angela Penello / Director of Rep Operations.
See you on the Pitch!!
2024 Cavan FC Age Groups
MLCFC is excited to host 2024 orientations & tryouts at Maple Leaf Park for the following Cavan FC age groups
2024 Divisions | Year of Birth | 2023 Program |
---|---|---|
U7/U8 | 2016/2017 | * Fundamentals (5 vs. 5) * ECDSL Festivals * 10 player max roster |
U9 | 2015 | * Learning to Train (7 vs. 7) * DRSA Development League * 12 player max roster |
U10 | 2014 | * Learning to Train (7 vs. 7) * DRSA Development League * 12 player max roster |
U11 | 2013 | * Learning to Train (9 vs. 9) * DRSA Development League * 16 player max roster |
U12 | 2012 | * Learning to Train (9 vs. 9) * DRSA Development League * 16 player max roster |
U13 | 2011 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster |
U14 | 2010 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster |
U15 | 2009 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster |
U16 | 2008 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster ** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 ** |
U17 | 2007 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster ** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 ** |
U18 | 2006 | * Youth Competitive (11 vs. 11) * DRSL Competitive League * 20 player max roster ** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 ** |
U7/U8 (2016/2017)
* Fundamentals (5 vs. 5)
* ECDSL Festivals
* 10 player max roster
U9 (2015)
* Learning to Train (7 vs. 7)
* DRSA Development League
* 12 player max roster
U10 (2014)
* Learning to Train (7 vs. 7)
* DRSA Development League
* 12 player max roster
U11 (2013)
* Learning to Train (9 vs. 9)
* DRSA Development League
* 16 player max roster
U12 (2012)
* Learning to Train (9 vs. 9)
* DRSA Development League
* 16 player max roster
U13 (2011)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
U14 (2010)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
U15 (2009)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
U16 (2008)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 **
U17 (2007)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 **
U18 (2006)
* Youth Competitive (11 vs. 11)
* DRSL Competitive League
* 20 player max roster
** Players born 2006-2008 are welcome to tryout for U18 **
Orientation/Tryout Schedule
2024 Season Division | Year of Birth | Orientation/Tryout Date |
---|---|---|
U7/U8 | 2016/2017 | GIRLS (Coach: Devon Stillwell) Tuesday September 19 | 6 pm (Lower North) Monday September 25 | 6 pm (Lower North) BOYS (Coach: Andrew Kernohan) Wednesday September 13 | 6 pm (Lower North) Tuesday September 19 | 6 pm (Upper North) Thursday September 28 | 6 pm (Lower North) |
U9 | 2015 | GIRLS (Coach: Sarah Olinger) Monday September 18 | 6:30 pm (Lower North) Tuesday September 26 | 6:30 pm (Baseball Outfield) Wednesday October 4 | 6:30 pm (Upper North) BOYS (Coach: Louise McLeod) Tuesday September 19 | 7 pm (Lower North) Thursday September 21 | 6 pm (Lower North) Tuesday September 26 | 6 pm (Upper North) |
U10 | 2014 | GIRLS (Coach: Derek Abrams) Tuesday September 19 | 6 pm (Lower South) Saturday September 23 | 11 am (Lower North) Tuesday September 26 | 6 pm (Lower North) Saturday September 30 | 10 am (Upper North) BOYS (Coach: Andrew Kernohan) Wednesday September 13 | 7 pm (Lower North) Tuesday September 19 | 7 pm (Upper North) Thursday September 28 | 7 pm (Lower North) |
U11 | 2013 | GIRLS (Coaches: Shelise King and Kaley Graham) Monday September 25 | 7 pm (Lower North) Tuesday September 26 | 6 pm (Lower South) BOYS (Coach: Erin Naylor) Friday September 22 | 6 pm (Lower) Saturday September 23 | 9:45 am (Lower) Friday September 29 | 6 pm (Lower) Saturday September 30 | 9:45 am (Lower) |
U12 | 2012 | GIRLS (Coach: Matt Brown) Thursday September 21 | 7 pm (Lower South) Friday September 22 | 7 pm (Upper South) Wednesday October 4 | 7 pm (Lower) Thursday October 5 | 7pm (Lower) BOYS (Coach: Greg Element) Monday September 25 | 6:30 pm (Lower South) Wednesday September 27 | 6:30 pm (Lower) |
U13 | 2011 | GIRLS (Coach: Kevin Woollacott) Saturday September 30 | 10 am (Upper North) Sunday October 1 | 11 am (Upper) BOYS (Coach: Lev Gorecki) Friday September 22 | 7 pm (Upper North) Thursday September 28 | 7 pm (Upper) Thursday October 5 | 7 pm (Upper) |
U14 | 2010 | GIRLS (Coach: Sylvia Nixon) Wednesday September 20 | 7 pm (Upper South) BOYS (Coach: Seyhmus Yigit) Monday September 18 | 7:30 pm (Lower) Saturday September 30 | 1 pm (Upper) |
U15 | 2009 | GIRLS (Coach: Adam McAllister) Wednesday September 20 | 6:30 pm (Upper North) Monday September 25 | 6:30 pm (Upper) |
U18 | 2006-2008 | GIRLS (Coach: Jeff Merrick) Friday September 29 | 6 pm (Upper) Saturday September 30 | 1 pm (Lower) BOYS (Coach: Amy Clarke) Thursday September 14 | 6:30 pm (Upper) Monday September 18 | 6:30 pm (Upper) Monday September 25 | 8:00 pm (Upper) Wednesday September 27 | 7:00 pm (Upper) |
U21 Women | 2003-2005 | Tryouts in Early 2024 Coach: TBA |
U21 Men | 2003-2005 | Tryouts in Early 2024 Coach: TBA |
Women | Tryouts in Early 2024 Coach: Amber Kraetzer |
|
Reserve Men | Tryouts in Early 2024 Coach: Franco Turnone |
|
Elite Men | Tryouts in Early 2024 Coach: TBA |
U7/U8 (2016/2017)
GIRLS
(Coach: Devon Stillwell)
- Tuesday September 19 | 6 pm (Lower North)
- Monday September 25 | 6 pm (Lower North)
BOYS
(Coach: Andrew Kernohan)
- Wednesday September 13 | 6 pm (Lower North)
- Tuesday September 19 | 6 pm (Upper North)
- Thursday September 28 | 6 pm (Lower North)
U9 (2015)
GIRLS
(Coach: Sarah Olinger)
- Monday September 18 | 6:30 pm (Lower North)
- Tuesday September 26 | 6:30 pm (Baseball Outfield)
- Wednesday October 4 | 6:30 pm (Upper North)
BOYS
(Coach: Louise McLeod)
- Tuesday September 19 | 7 pm (Lower North)
- Thursday September 21 | 6 pm (Lower North)
- Tuesday September 26 | 6 pm (Upper North)
U10 (2014)
GIRLS
(Coach: Derek Abrams)
- Tuesday September 19 | 6 pm (Lower South)
- Saturday September 23 | 11 am (Lower North)
- Tuesday September 26 | 6 pm (Lower North)
- Saturday September 30 | 10 am (Upper North)
BOYS
(Coach: Andrew Kernohan)
- Wednesday September 13 | 7 pm (Lower North)
- Tuesday September 19 | 7 pm (Upper North)
- Thursday September 28 | 7 pm (Lower North)
U11 (2013)
GIRLS
(Coaches: Shelise King & Kaley Graham)
- Monday September 25 | 7 pm (Lower North)
- Tuesday September 26 | 6 pm (Lower South)
BOYS
(Coach: Erin Naylor)
- Friday September 22 | 6 pm (Lower)
- Saturday September 23 | 9:45 am (Lower)
- Friday September 29 | 6 pm (Lower)
- Saturday September 30 | 9:45 am (Lower)
U12 (2012)
GIRLS
(Coach: Matt Brown)
- Thursday September 21 | 7 pm (Lower South)
- Friday September 22 | 7 pm (Upper South)
- Wednesday October 4 | 7 pm (Lower)
- Thursday October 5 | 7pm (Lower)
BOYS
(Coach: Greg Element)
- Monday September 25 | 6:30 pm (Lower South)
- Wednesday September 27 | 6:30 pm (Lower)
U13 (2011)
GIRLS
(Coach: Kevin Woollacott)
- Saturday September 30 | 10 am (Upper North)
- Sunday October 1 | 11 am (Upper)
BOYS
(Coach: Lev Gorecki)
- Friday September 22 | 7 pm (Upper North)
- Thursday September 28 | 7 pm (Upper)
- Thursday October 5 | 7 pm (Upper)
U14 (2010)
GIRLS
(Coach: Sylvia Nixon)
- Wednesday September 20 | 7 pm (Upper South)
- Thursday September 21 | 7 pm (CANCELLED)
- Monday October 2 | 6:30 pm (CANCELLED)
BOYS
(Coach: Seyhmus Yigit)
- Monday September 18 | 7:30 pm (Lower)
- Friday September 29 | 7 pm (CANCELLED)
- Saturday September 30 | 1 pm (Upper)
U15 (2009)
GIRLS
(Coach: Adam McAllister)
- Wednesday September 20 | 6:30 pm (Upper North)
- Monday September 25 | 6:30 pm (Upper)
U18 (2006-2008)
GIRLS
(Coach: Jeff Merrick)
- Friday September 29 | 6 pm (Upper)
- Saturday September 30 | 1 pm (Lower)
BOYS
(Coach: Amy Clarke)
- Thursday September 14 | 6:30 pm (Upper)
- Monday September 18 | 6:30 pm (Upper)
- Monday September 25 | 8:00 pm (Upper)
- Wednesday September 27 | 7:00 pm (Upper)
U21 Women (2003-2005)
Early 2024
Coach: TBA
U21 Men (2003-2005)
Early 2024
Coach: TBA
Sr. Women
Early 2024
Coach: Amber Kraetzer
Reserve Men (2005 & older)
Early 2024
Coach: Franco Turnone
Elite Men
Early 2024
Coach: TBA